Akademia Komputerowa STEP! Studiujemy od 1999 roku. Wysokiej jakości edukacja komputerowa dla dorosłych i dzieci. Nie przekazujemy zbędnych informacji, lecz koncentrujemy się na stronie praktycznej – naszym celem jest przekazanie wiedzy i kwalifikacji, które pozwolą zostać profesjonalistą w wybranym kierunku.

Your browser is out of date!

You are using an outdated browser Internet Explorer. This version of the browser does not support many modern technologies, that's why many pages of the website are not displayed correctly, and may not work some of functions . We recommend viewing the website using the latest versions of the browsers Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

Black Friday

zniżki na wszystkie kursy do 50%

09

dni

11

godziny

37

min

ШАГ логотип

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

25.07.2024

73 oglądanie

Nieodłącznym elementem dzieciństwa współczesnych dzieci jest Internet. Choć oferuje on wachlarz możliwości edukacyjnych czy rozrywkowych to warto pamiętać, że generuje także zagrożenia. Jak jako rodzic możesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w sieci?
Świadomość zagrożeń to podstawa!


Jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie?

Cyberprzemoc - (znana również jako przemoc w internecie) to wszelkie formy agresji i nękania, które mają miejsce w przestrzeni cyfrowej, czyli w internecie i za pomocą technologii cyfrowych.
Dostęp do materiałów przemocowych - treści pornograficzne, hejt czy ekstremizm.
Oszuści i przestępcy internetowi - osoby, które próbują podszyć się pod kogoś lub wyłudzić informacje osobowe.
Udostępnienie danych osobowych - dzieci nieświadomie mogą udostępnić dane prywatne, które mogą być wykorzystywane przez niepożądane osoby.


Jak w obliczu tych zagrożeń zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku?

1. Ustal jasne zasady korzystania z internetu
Stwórz z dzieckiem wspólne zasady dotyczące korzystania z internetu. Ustal, jakie strony i aplikacje są dozwolone, jak długo mogą spędzać czas online, oraz jakie rodzaje treści są odpowiednie. Regularnie omawiaj te zasady i dostosowuj je w miarę potrzeby, aby odpowiadały wiekowi i dojrzałości dziecka.

2. Używaj narzędzi kontroli rodzicielskiej
Zainstaluj oprogramowanie i używaj wbudowanych narzędzi kontroli rodzicielskiej, które pozwalają monitorować i ograniczać dostęp do nieodpowiednich treści. Wiele systemów operacyjnych i aplikacji oferuje funkcje, które umożliwiają blokowanie stron, filtrowanie treści oraz śledzenie aktywności online dziecka.

3. Edukacja i otwarty dialog
Regularnie rozmawiaj z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Wyjaśnij im, jakie są potencjalne zagrożenia, takie jak cyberprzemoc, oszustwa internetowe i prywatność danych. Upewnij się, że wiedzą, jak rozpoznać podejrzane lub niebezpieczne sytuacje i że mogą zawsze zwrócić się do Ciebie z pytaniami lub problemami.

4. Zarządzaj ustawieniami prywatności
Pomóż dziecku skonfigurować ustawienia prywatności na ich kontach w mediach społecznościowych i innych platformach online. Upewnij się, że profile są ustawione na prywatne, aby ograniczyć dostęp do informacji tylko do zaufanych osób. Regularnie przeglądaj te ustawienia, aby upewnić się, że są aktualne i odpowiednie.

5. Monitoruj aktywność online
Bądź świadomy, jakie strony odwiedza Twoje dziecko i z kim się kontaktuje. Zachęcaj do dzielenia się z Tobą ich doświadczeniami online, ale rób to w sposób, który nie narusza ich prywatności ani zaufania. Obserwuj zmiany w ich zachowaniu lub nastroju, które mogą wskazywać na problemy związane z korzystaniem z internetu.


Jakie są narzędzia kontroli rodzicielskiej?

Dostępnych jest wiele narzędzi, które pomagają rodzicom w zapewnieniu bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci. Oto kilka przykładów:

  1. Windows Family Safety: funkcja systemu Windows, która pozwala monitorować aktywność online, ustalać limity czasowe oraz filtrować treści. Można również zobaczyć raporty dotyczące aktywności w internecie.

       2. MacOS Screen Time: narzędzie wbudowane w system macOS umożliwiające zarządzanie czasem spędzanym przed ekranem, monitorowanie aktywności oraz blokowanie aplikacji i stron internetowych.

       3. Google Play Family Library: umożliwia kontrolowanie, jakie aplikacje i treści są dostępne dla dziecka na urządzeniach z systemem Android. Można zatwierdzać pobierane aplikacje i gry.

      4. Net Nanny: aplikacja umożliwiająca monitorowanie aktywności online, blokowanie nieodpowiednich treści, ustawianie limitów czasowych i generowanie raportów.

      5. Android Family Link: aplikacja od Google, która umożliwia monitorowanie i zarządzanie aktywnością dziecka na urządzeniach z systemem Android. Oferuje funkcje takie jak blokowanie aplikacji, ustawianie limitów czasowych i monitorowanie lokalizacji.

 

Ochrona dzieci w internecie stanowi trudne zadanie, które wymaga zarówno edukacji, jak i
odpowiednich narzędzi. Kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszych
użytkowników sieci są szczere rozmowy, ustalenie klarownych zasad i monitorowanie ich
aktywności online. Stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej może dodatkowo pomóc
rodzicom, oferując dzieciom bezpieczne i pozytywne doświadczenia w internecie.



Autorskie technologie nauczania::

Akademia IT STEP

Pośpiesz się!

Dołącz do naszego kursu Grafiki 3D i odkryj świat modelowania! Zostało tylko 2 miejsca!

Czytaj więcej

Uwaga!🔥

Trwa rekrutacja do Małej Akademii Komputerowej dla dzieci w wieku 7-14 lat! Zdąż zarezerwować miejsce!

Czytaj więcej

Ta strona używa plików Cookies

Polityka prywatności