Akademia Komputerowa STEP! Studiujemy od 1999 roku. Wysokiej jakości edukacja komputerowa dla dorosłych i dzieci. Nie przekazujemy zbędnych informacji, lecz koncentrujemy się na stronie praktycznej – naszym celem jest przekazanie wiedzy i kwalifikacji, które pozwolą zostać profesjonalistą w wybranym kierunku.

Your browser is out of date!

You are using an outdated browser Internet Explorer. This version of the browser does not support many modern technologies, that's why many pages of the website are not displayed correctly, and may not work some of functions . We recommend viewing the website using the latest versions of the browsers Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Grafika 3D i 2D – Jakie są najważniejsze różnice? 

04.09.2024

29 oglądanie

Grafika 3D i 2D – Jakie są najważniejsze różnice? 

Różnica polega nie tylko w liczbie wymiarów, ale i w sferach wykorzystania tych typów modelowania grafiki oraz w poziomie trudności i kosztów ich wykorzystania.

Czym jest grafika 2D?

Grafika 2D to rodzaj grafiki, istniejący tylko w 2 wymiarach, w osiach X i Y (oznaczających szerokość i wysokość), co skutkuje płaskim obrazem bez głębi. Grafika 2D zazwyczaj jest mniej kosztowna i czasochłonna, wymaga też mniej zasobów komputerowych w porównaniu do 3D.

2D może być stylizowana lub abstrakcyjna, ale ma ograniczenia w zakresie osiągania realistycznych efektów wizualnych.

Do czego używa się grafiki 2D?

Grafika 2D najczęściej pojawia się w formie płaskich obrazów, rysunków lub tekstów. Jako przykład można podać wszelkie banery, plakaty, ulotki, komiksy, ogłoszenia oraz reklamy. Ponadto używa się jej do tworzenia interfejsów użytkownika (UI) lub prezentacji w programach takich jak Wix, Squarespace, PowerPoint czy Canva. 

Tworzenie animacji 2D polega na rysowaniu kolejnych klatek, które tworzą iluzję ruchu, jak np. w filmach Disneya. Oświetlenie, cienie i inne efekty są dodawane ręcznie, aby stworzyć iluzję głębi oraz ucyznić obraz bardziej realistycznym.

Do projektowania grafiki 2D używa się takich programów jak Adobe Photoshop (projektowanie i edycja obrazków oraz zdjęć), After Effects  (projektowanie ruchu, edycja filmów), DaVinci Resolve (efekty wizualne, edycja filmów) Adobe Illustrator (tworzenie grafiki dla marek, ilustracji) oraz Microsoft Paint.

Czym jest grafika 3D?

Grafika 3D, w przeciwieństwie, istnieje w trzech wymiarach, w osiach X, Y i Z (oznaczających szerokość, wysokość i głębokość), co daje wrażenie przestrzeni i perspektywy. Grafika 3D tworzy się za pomocą trójwymiarowych obiektów, które można obracać i manipulować w przestrzeni. Ten typ grafiki staje się coraz bardziej popularny w codziennym życiu. Jest bardziej złożony i kosztowny w produkcji, wymagający większych zasobów np. przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej, niż 2D. Grafika 3D może oferować wysoki poziom realizmu, z realistycznym oświetleniem, cieniami, odbiciami, teksturami oraz fizyką.

Jest ona stosowana w branżach takich jak filmy animowane, gry wideo, architektura, wirtualna rzeczywistość (VR) oraz efekty specjalne (VFX).

Co można stworzyć za pomocą grafiki 3D?

Grafika 3D umożliwia tworzenie praktycznie wszystkiego, co pozwala wyobraźnia: od abstrakcyjnych obrazów, fotorealistycznych pejzaży i tekstur, po projektowanie modeli 3D oraz różnorodne animacje w programach takich jak Blender, 3ds Max czy Maya. Grafika 3D jest także niedlącznym elementem tworzenia gier komputerowych, realizowanych xs pomocą silników takich jak Unity, Unreal Engine, Rage, Frostbite i innych.

Podsumowując, wybór między grafiką 2D a 3D zależy głównie od specyficznych potrzeb projektu, dostępnych zasobów, kontekstu zastosowania oraz oczekiwanego poziomu realizmu.



Autorskie technologie nauczania::

Akademia IT STEP

Pośpiesz się!

Dołącz do naszego kursu Grafiki 3D i odkryj świat modelowania! Zostało tylko 2 miejsca!

Czytaj więcej

Uwaga!🔥

Trwa rekrutacja do Małej Akademii Komputerowej dla dzieci w wieku 7-14 lat! Zdąż zarezerwować miejsce!

Czytaj więcej

Ta strona używa plików Cookies

Polityka prywatności