Akademia Komputerowa STEP! Studiujemy od 1999 roku. Wysokiej jakości edukacja komputerowa dla dorosłych i dzieci. Nie przekazujemy zbędnych informacji, lecz koncentrujemy się na stronie praktycznej – naszym celem jest przekazanie wiedzy i kwalifikacji, które pozwolą zostać profesjonalistą w wybranym kierunku.

Your browser is out of date!

You are using an outdated browser Internet Explorer. This version of the browser does not support many modern technologies, that's why many pages of the website are not displayed correctly, and may not work some of functions . We recommend viewing the website using the latest versions of the browsers Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Droga do programowania: jak zostać programistą od zera?

Python

29.03.2024

44 oglądanie

       Żyjemy w niesamowitym czasie — czasie cyfrowych technologii i błyskawicznego postępu. To również czas zastanowienia się, kim jesteś, kim chcesz być i jakie miejsce zajmujesz w tej nowej rzeczywistości. Miliony ludzi na całym świecie pragnąc być częścią cyfrowego świata decydują się na zawód programisty.

       Dlaczego praca programisty jest atrakcyjna? Współczesny człowiek ma swoje określone potrzeby. Czy jest ktoś, kogo nie interesuje wysoka jakość jego życia? Wysoka pensja oraz elastyczny grafik — to nieodłączne atrybuty dobrego życia współczesnego człowieka. Każdy może stać się poszukiwanym, wysoko opłacanym specjalistą w zawodzie przyszłości.

       Jakie są obowiązki programisty i ich rodzaje? Co to jest język programowania i jaki język wybrać do nauki? Ważnym krokiem w zrozumieniu, czy nadajesz się na programistę, jest zrozumienie, jakie specjalizacje istnieją w tej branży, a także jakie podstawowe umiejętności powinien posiadać każdy specjalista IT.

       Obowiązki:

  • Pisanie i debugowanie kodu: Tworzenie funkcjonalnego kodu i eliminacja błędów.

  • Projektowanie oprogramowania: Analiza wymagań i rozwój struktur i rozwiązań.

  • Testowanie oprogramowania: Sprawdzanie poprawności i wydajności programu.

  • Wsparcie istniejącego oprogramowania: Zapewnianie działania i wprowadzanie zmian w razie potrzeby.

  • Współpraca z zespołem: Komunikacja i wspólne rozwiązywanie problemów.

  • Utrzymanie wiedzy i rozwój: Uczenie się i śledzenie nowych technologii.

        Specjalizacje programistów: 

  1. Programista front endu: tworzy to, co widzisz na ekranie stron internetowych lub aplikacji. Pracuje z językami HTML, CSS i JavaScript, aby uczynić interfejs użytkownika pięknym i interaktywnym.

  2. Programista backendu: pracuje z serwerową częścią stron internetowych lub aplikacji. Tworzy i utrzymuje bazy danych, obsługuje zapytania użytkowników i dba o to, aby wszystko działało szybko i bezbłędnie. Języki: Python, Java, JavaScript.

  3. Programista mobilny: tworzy aplikacje dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Wykorzystuje języki programowania, takie jak Java, Kotlin lub Swift, aby tworzyć aplikacje, które działają na różnych systemach operacyjnych, takich jak Android i iOS.

  4. Programista gier: tworzy gry komputerowe. Wykorzystuje różne narzędzia i języki programowania, aby tworzyć grafikę, dźwięki i logikę gry, sprawiając, że jest ona zabawna i pasjonująca dla graczy. Języki: C# (z Unity), C++ (z Unreal Engine), JavaScript.

  5. Analityk danych: analizuje dane, aby znaleźć w nich użyteczne informacje. Wykorzystuje specjalistyczne narzędzia i języki programowania do przetwarzania dużych zbiorów danych i tworzenia prognoz lub wykrywania trendów. Języki: Python, R, SQL.

  6. Tester oprogramowania: ten programista sprawdza oprogramowanie pod kątem błędów lub niedociągnięć. Wykorzystuje różne metody i narzędzia, aby upewnić się, że program działa zgodnie z założeniami i nie powoduje problemów dla użytkowników. Języki: Python, JavaScript, SQL, Java, C#.

  7. Programista systemowy: zajmuje się tworzeniem systemowego oprogramowania, takiego jak systemy operacyjne lub sterowniki urządzeń. Języki: C, C++.

  8. Inżynier cyberbezpieczeństwa: specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa systemów komputerowych i danych przed cyberzagrożeniami i atakami. Języki: Python, Java.

  9. Badacz i deweloper sztucznej inteligencji: zajmuje się tworzeniem i szkoleniem algorytmów i modeli uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Języki: Python, R.

       Co do języka programowania, to w gruncie rzeczy jest to narzędzie, które pozwala Ci „rozmawiać z komputerem” i używać go zgodnie z postawionymi zadaniami. Wybór języka programowania zależy od Twoich celów, zainteresowań i poziomu doświadczenia.

    Dla początkujących zalecane są języki programowania o prostej składni i szerokim społecznościowym wsparciu, gdzie dostępne są materiały edukacyjne i pomoc. Niektóre z tych języków to:

                                                                        

1. Python: prosty i zrozumiały składnia, często używany w tworzeniu stron internetowych, analizie danych, sztucznej inteligencij i innych dziedzinach.

2. JavaScript: podstawowy język do tworzenia frontendu (strony internetowe), szeroko stosowany także do tworzenia serwerowej części aplikacji internetowych.

3. Java: uniwersalny język, popularny w tworzeniu aplikacji mobilnych i dużych systemów korporacyjnych.

4. HTML i CSS: choć to nie języki programowania w ścisłym znaczeniu, są one podstawowe do tworzenia stron internetowych i zarządzania ich stylami.

      Mimo że te języki są prostsze w porównaniu z wieloma innymi, są one nadal bardzo poszukiwane. Oznacza to, że opanowanie na wystarczającym poziomie tylko jednego języka programowania pozwala już być programistą.

       Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej aktualnej profesji, nie przeraża Cię możliwa konkurencja, siedzący tryb życia, potrzeba ciągłego uczenia się nowych rzeczy i utrzymywania koncentracji — czas pomyśleć, w jaki sposób zdobędziesz potrzebne do pracy umiejętności.

  1.  Kursy informatyczne: Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem będzie pójście na kursy informatyczne, na których wykładowca będzie w stanie jasno wytyczyć Twój plan doskonalenia się w programowaniu, monitorować Twoją pracę, sprawdzać i korygować błędy. Wiele akademii informatycznych oferuje również staże w firmach po ukończeniu kursów.

  2. Samokształcenie: Internet oferuje ogromną ilość zasobów edukacyjnych, które pozwalają na samodzielną naukę programowania. Istnieją kursy online, podręczniki, filmy instruktażowe i społeczności programistyczne, które mogą być niezwykle pomocne dla początkujących.

  3. Szkolenia na uczelniach: Nie zapominaj również o szkołach wyższych, które również oferują edukację informatyczną. Pamiętaj, że Twoim głównym nauczycielem będzie, bez wątpienia, regularna praktyka. Żadna nauka nie będzie miała sensu bez ciężkiej pracy. Praktyka jest Twoim głównym sojusznikiem. Ćwicz, twórz portfolio, przygotuj CV, a będziesz gotowy/a szukać pracy!

        A jak zostać dobrym programistą? Oprócz znajomości i zrozumienia działania języka/języków programowania przyszłemu specjaliście przyda się:

  • Dobre zrozumienie matematyki i algorytmów w szczególności,

  • Znajomość języka angielskiego,

  • Umiejętność posługiwania się i pracy z konkretnymi frameworkami, bibliotekami,

  • Otwartość na zadawanie pytań mentorom lub kolegom, umiejętność czytania cudzego kodu.

         Czego nie trzeba się bać w branży IT?

        Obecne warunki na rynku pracy są bardzo korzystne dla programistów. Możesz pracować w międzynarodowym środowisku, zdalnie a przede wszystkim masz ogromne możliwości rozwoju. Praca, która daje codzienne wyzwania i pozwala piąć się w górę to marzenie każdego programisty. Dlatego nie wahaj się przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu swojej kariery w branży IT. 

       Daj sobie szansę zostać programistą. Zapisz się do naszej Akademii IT STEP w Łodzi i weź udział w 8-miesięcznym kursie programowania w Pythonie od podstaw



Autorskie technologie nauczania::

Akademia IT STEP

Pośpiesz się!

Dołącz do naszego kursu Pythona i odkryj świat kodowania! Zostało tylko 2 miejsca!

Czytaj więcej

Ta strona używa plików Cookies

Polityka prywatności